25 Ocak 2010 Pazartesi

Mehlika Sultan Kimdir?

Mehlika Sultan, Kaf dağlarının ardında yaşayan hayallerimizi süsleyen ve kavuşmaya bir türlü vasıl olamadığımız dünya güzeli bir peridir. Yahya Kemal Beyatlı'nın kelimelere hayat veren iksirli kaleminden yazıya dökülmüş bir şiir olan Mehlika Sultan bizlere uğrunda hayatımızı harcadığımız ama bir türlü ulaşamadığımız hayallerimizi anlatır. Doğu klasiklerinde geçen meşhur yedi aşık hayallerindeki bu muamma güzeli aramak uğruna bir gün memleketlerini terkederler ve yollara düşerler. Bu yolculuk hergün daha da uzar ve daha da ızdırap vermeye başlar. Niceleri bu yolda hayatlarını feda etmiştir ama Mehlika'nın kara sevdalıları varırlar Kaf dağlarının ardına. Kendilerini bekleyen tek şey ise çıkrığı yok bir kuyudur ve suya bakınca gizli bir dünya görürler. Zannederler ki etrafı ölüm servileriyle çevrili bu dünya o muamma güzelin yaşadığı yerdir. İçlerinden birisi parmağındaki yüzüğü atar suya ve o gizli dünyanın son bulmasıyla ererler yolculuğun son demine.
Belki de Mehlika Sultan'ın ölümsüz bir dünyada yaşaması gerektiği için atar içlerinden biri parmağındaki yüzüğü ve yaşatmaya devam ederler hayallerinin sonsuzluğunda dünya güzeli o periyi. Kalır yedi aşık Kaf dağlarının ardında ve dönmezler geriye hiçbir zaman. Belki de hayat Mehlika Sultanların uğrunda yaptıklarımızdır, hayallerimize hedeflerimize uğrasma çabasıdır. Kaf dağlarının ardına kadar ulaşamasakta bu uğur da ömür sermayemizi tüketmek yapabileceğimiz en güzel şeydir.
Burası da benim Kaf dağlarının arkasına varma yolundaki hikayemin anlatıldığı yerdir...

17 yorum:

 1. çok teşekkür ediyorum kendi adıma. çok merak etmiştim ben mehlika sultanı, paylaştığınız için bu inceliği gösterdiğiniz için tekrar teşekkür ediyorum...

  YanıtlaSil
 2. Çok güzel yazmışsınız.Mehlika Sultan o zaman,aslında her insanın aradığı sonsuz güzellik sahibi ve insanın içini ferahlatacak aşkın leylası yani herşeyin aslı ve sahibi Allah'ı anlatıyor olmalı.

  YanıtlaSil
 3. mehlika sultan hayal köşküne kimseyi kolay kolay misafir etmez, onun iklimi efsunludur. mehlika sultan mavi sakalın kırkıncı odası gibidir. o hayal köşkünün en müstesna yerine insanlığın iftihar tablosu efendimizi -sas- misafir etmiştir ve gözlerinin içine başka hayal girmez. A. CEVDET PAŞA OLSAYDI NE DERDİ ACABA?

  YanıtlaSil
 4. melika sultanı görmek imkansız olduğu gibi insanın hayallerinin var oluş sebebi aslında yani öylemi gerçekçen etkileyici bi hikaye....

  YanıtlaSil
 5. adımın MEHLİKA olmasından gurur duyuyorum. iyiki annem varmış....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Annen süheyla hocamı ?

   Sil
 6. bu şiirin siyasi bir şiir olduğunu biliyoruz herhalde. Batı hayranı gençlerin hayallerinde yarattıkları güzele(batı) ulaşmaya yönelik umutsuz çabalarını anlatır. onlar batıya koşar, batı onlardan kaçar. bu hep böyle sürer. bu yedi gençten birisi de şairin kendisidir.

  YanıtlaSil
 7. Soğuk bir kış,gününde "MEHLİKA SULTANA" aşık gençler gibi,Anadoludan aldığımız ışıkları asyanın karanlık bozkurlarını aydınlatmak için koyulduk yola kınalı küheylanlar gibi...

  YanıtlaSil
 8. ismimi sevmiyordum.şimdi çok seviyorum

  YanıtlaSil
 9. Çok güzel, çok teşekkürler..

  YanıtlaSil
 10. Mehlika Sultan burada insanın sonu gelmeyen emellerinin remzidir...İnsan hep birşeyler ister...ama ulaşamadan nalları diker...100 yaşında bir insana sorsanız bile ölemek istemez.Yapacak daha çok işi vardır.Asıl olan bütün lüzumsuz fani isteklerden geçip "Sonsuz Olan'a" ulaşmaktır.

  YanıtlaSil
 11. Kızım oldu adını mehlika koydum. İyiki koymusum

  YanıtlaSil
 12. "Bu hâzin yolcuların en küçüğü
  Bir zaman baktı o viran kuyuya.
  Ve neden sonra gümüş bir yüzüğü
  Parmağından sıyırıp attı suya."
  yüzüğü atmak ahit bozmaktır. Mehlika'nın kim olduğunu şair bize söylemedi. ama yalan dünyadan bahsediyor gibi geldi bana ki bu dünyanın sonu çıkrığı yok bir kuyudur. bu şiir tüm dünyada imansızlığın boynuz salladığı bir dönemde yazıldı. sömürgeler için yapılan bir savaş dönemiydi. dünyayı paylaşamayan ve zenginlik uğruna kanun tanımaz insanların hortladığı dönemdir. o 7 kişiden 6' sı böylece öldü. biri ise yalan olduğunu anladı ve parmağından yüzüğü çıkarıp attı suya. dünya ile ilgili hayallerini sonlandırıyor ve bir amacının olmayacağını fark ediyor. dünya sevdasından vaz geçiyor. diğerlerinden farklı olarak imanlı ölüyor.

  YanıtlaSil
 13. Hüseyin Bey, yorumunuzu Facebook'ta şiirin altında isminizi vererek paylaştım. Sakıncası varsa kaldırabilirim. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 14. Her düşün bir uyanışı her aşkın bir serzenişi her gülün dikeni her gecenin sabahı olduğu gibi her kalbin ana atar damarlarında sonsuza dek yaşayan birisi elbet vardır... Sayglarımla

  YanıtlaSil
 15. adım mehlika sultan ama adımı hiç sevmiyorum çünkü kur'an-ı kerim'de geçmiyor

  YanıtlaSil